Valahol azt olvastam, hogy a brassói aprópecsenyének valójában semmi köze Brassó városához, a név csupán amolyan „művésznév”. Akárhogy is van, ez az egytálétel szinte minden család repertoárján szerepel, ráadásul nincs két azonos elkészítési mód. S mindenki a sajátjára esküszik.
Én ezt a változatot szoktam és szerettem meg. Anyukám így készítette, és szerintem ez a legjobb verzió. Mindenhol ezt az ízt keresem és várom, ha brassóiról van szó, de persze eddig sehol nem ilyet kaptam (ugyanígy vagyok például a hortobágyi húsos palacsintával is: abból sem ettem olyan jót sehol, mint otthon. Meg is fogom csinálni azt is, és szintén közreadom a receptjét).
A mi családi verziónk titka a mustár, amit eddig egyetlen más brassói receptben sem találtam az összetevők között. Pedig isteni ízekkel gazdagítja a szaftot!
Az eredeti recepthez annyit tettem hozzá, hogy adtam hozzá egy kis kockázott bacont és egy löttyintésnyi fehérbort, de ettől csak még finomabb lett.
Hozzávalók 4 személyre:
- ½ kg hús (csirkebrassói esetében mell- és combfilé vegyesen, sertésbrassóihoz comb és/vagy szűzhús)
- 1,5 kg burgonya
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 10 dkg apróra kockázott bacon
- 1 púpozott teáskanál mustár
- ½ dl száraz fehérbor
- olaj a burgonya kisütéséhez
- só, bors, petrezselyem
Elkészítés:
A burgonyát mosd és hámozd meg, majd vágd kb. 2x2 cm-es kockákra és tedd egy tál vízbe. A megmosott húst szintén kockázd fel, csakúgy, mint a vöröshagymát. A fokhagymát is tisztítsd meg és a fokhagymaprést is készítsd a kezed ügyébe.
A vöröshagymát dinszteld meg egy kevés olajon, majd nyomd rá a fokhagymát és add hozzá a baconkockákat. Keverd jól át és pirítsd 1-2 percig, ezt követően tedd hozzá a húst. Folyamatosan kevergetve, nagy lángon pirítsd a húst fehéredésig. Sózd, borsozd.
Óvatosan, hátralépve (nehogy a gőz megcsapjon), öntsd hozzá a bort és hagyd, hogy sisteregve elpárologjon az alkohol. Ezután vedd lejjebb a lángot, keverd hozzá a mustárt és öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje a húst. Kislángon párold tovább.
Amíg a hús párolódik, nincs is vele dolgod és kisütögetheted a krumplit. Ehhez öntsd le róla a vizet és a maradék nedvességet is itasd le róla egy tiszta konyharuha, vagy több réteg papírtörlő segítségével. Bő, forró olajban, kisebb adagokban süsd aranybarnára (én négy adagban sütöttem ki ezt a mennyiséget). A kisült krumplikat szedd egy tálba, sózd meg, és takard le, hogy meleg maradjon.
Mire ezzel elkészülsz, a hús is megpuhul. Amikor már az utolsó adag krumplin van a sor, vedd le a húsról a fedőt és nagy lángon hagyd, hogy rövid lére főjön (vagyis a lé nagy része elpárologjon), de azért ne hagyd teljesen kiszáradni, hiszen kell rá a jó kis szaft.
Amikor mindennel megvagy, keverd össze a húst és a krumplit, ha szükséges ízesítsd még sóval-borssal és tálalás előtt szórd meg friss petrezselyemmel.
No comments:
Post a Comment